Опубліковано статтю наукових співробітників Центру Панка В.Г., Предко В.В., Якимчук Г.В на тему “Особливості психоемоційного стану та копінг-поведінки українців залежно від рівня ментального здоров’я в умовах пандемії COVID-19 і війни”.

Анотація
У статті розкрито важливу роль ментального здоров’я, зокрема, його представлено як загальне психологічне благополуччя людини, яке охоплює емоційні, психологічні та соціальні аспекти. Підкреслено його вплив на психічний стан та поведінку особистості в умовах війни, а також на здатність справлятися зі стресом.
В ході дослідження* виявлено, що особи з різним рівнем ментального здоров’я мають значні відмінності у психічному стані, рівні стресостійкості, а також поведінкових патернів подолання стресу. Так встановлено, що група осіб з низьким рівнем ментального здоров’я демонструє підвищену тривожність, фрустрацію, агресивність, ригідність, а також низьку стресостійкість. Спостерігається порушення сну, яке підтверджує психофізіологічне виснаження й унеможливлює їх повноцінне відновлення.
Крім того, виявлено, що група осіб з низьким рівнем ментального здоров’я має більшу тенденції обирати деструктивні копінг-стратегії поведінки, аніж особи з середнім та високим рівнем ментального здоров’я, зокрема копінг, спрямований на емоції. Натомість, респонденти із середнім рівнем ментального здоров’я мають нижчі показники тривожності, фрустрації та ригідності, а також вони демонструють вищий рівень стресостійкість. Проте, у них також спостерігається порушення сну. Однак, копінг-стратегії є більш адаптивними: орієнтація на вирішення проблем, уникнення, соціальне відволікання, копінг, спрямований на емоції, як потенційно тимчасової дезактивації напруги.
Група осіб з високим рівнем ментального здоров’я характеризується найбільш сприятливими показниками: найнижчим рівнем тривожності, фрустрації, агресивності й ригідності. Їх сон — в межах норми, а домінуючою копінг-стратегією є проблемно-орієнтована, в той час як допінг, спрямований на емоції, не виражений, що свідчить про готовність до конструктивних дій та активну позицію у вирішенні труднощів. У статті також зазначено, що за умови несвоєчасного реагування — процес відновлення здорового психологічного стану відтерміновується й наголошено на необхідності своєчасного надання допомоги й постійного психологічного супроводу — навіть у групах із високим рівнем ментального здоров’я.
Надано рекомендації щодо багатокомпонентного втручання, а саме, поєднання різних терапевтичних підходів, включаючи стратегії, орієнтовані на подолання травмівних переживань, розвиток проблемно-орієнтованих копінг-стратегій, а також здійснення релаксаційних вправ для психічної стабілізації.
Бібліографічний опис:
Панок В.Г., Предко В.В., Якимчук В.Г. Особливості психоемоційного стану та копінг-поведінки українців залежно від рівня ментального здоров’я в умовах пандемії COVID-19 і війни. Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. Серія: Психологія. Том 36 (75). № 3. 2025. DOI: https://doi.org/10.32782/2709-3093/2025.3/14
*Дослідження здійснюється за грантової підтримки Національного фонду досліджень України в рамках проєкту «Постковідна соціально-психологічна реабілітація учасників освітнього процесу в діяльності працівників психологічної служби», реєстраційний номер 2021.01/0198.