Цього червня, в межах проєкту “HOPE – допомога в подоланні: укріплення життєстійкості сімей ветеранів та військових у воєнний та повоєнні часи”, психологи з пілотних закладів освіти з Київської, Дніпропетровської, Кіровоградської і Чернігівської областей, завершили впровадження двох програм групових зустрічей «Ключі моєї сили» для жінок і «Компас життєстійкості» для дітей. Обидві програми мали спільну мету: посилити внутрішні ресурси, підтримати психоемоційну стабільність і допомогти учасникам краще взаємодіяти один з одним і оточенням.
Програма «Ключі моєї сили» була спрямована на жінок, які проживають досвід війни поруч з чоловіками ветеранами та військовими. Водночас програма «Компас життєстійкості» для дітей передбачала як психоедукаційний компонент, так і практичний щодо формування навичок самоаналізу, ідентифікації та легітимізації емоцій, їх проявів, налагодження конструктивних стосунків з батьками, які повернулися з війни.
За результатами реалізації обох програм було проведено підсумкові зустрічі у форматі групових супервізій. За результатами супервізій визначено високу ефективність та вплив на учасників та учасниць групових зустрічей. Серед сильних сторін програм відзначено практичність і методичну якість програми, дієві техніки, гнучкий формат, а також емоційну безпеку й підтримку, яку отримували жінки і діти в групах. Тренерки також говорили про виклики: зокрема, малу кількість зустрічей, необхідність роздаткового матеріалу для опрацювання певних тем.
Водночас під час супервізії тренерок програми для дітей звучали історії, які особливо зворушують. Діти, які на початку програми були сором’язливими та замкнутими, поступово відкривались, формували довірливі зв’язки з іншими учасниками та учасницями. На завершальному занятті запитували: «А коли наступне заняття? Давайте ще зустрічатись, ми готові приходити знову і знову».
Цей запит — важливий індикатор ефекту та успіху програм. Ми вказуємо, що резильєнтність — це не абстрактне поняття. Це ті маленькі зміни, які формуються в груповій динаміці, у стосунках, у відчутті підтримки у самоусвідомленні та саморозумінні людини.
Етап пілотування програм завершився, однак попереду тривала робота щодо вдосконалення їх змісту, врахування рекомендацій психологів та видання відповідних матеріалів. Від імені ГО «Агенція Розвитку Проєктних Ініціатив» ми вдячні кожній і кожному, хто допоміг нам створити та пілотувати нові інструменти для роботи психолога, вчителя, надавача PSS послуг в громадах.
Основними партнерами у виконанні проєкту є Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи та ГО «Всеукраїнська асоціація практикуючих психологів»
Проєкт “HOPE – допомога в подоланні: укріплення життєстійкості сімей ветеранів та військових у воєнний та повоєнні часи” реалізується ГО «Агенція Розвитку Проєктних Ініціатив» у межах проєкту GIZ «Ґендерно-чутливі підходи до ментального здоровʼя та психосоціальної підтримки в Україні», що фінансується урядом Німеччини.
#BMZ_GIZ #MH_UA_GIZ_UA
Ірина Панок, експертка проєкту


