Первинна психологічна допомога для осіб, які пережили травмівну подію внаслідок пандемії COVID-19 в умовах російсько-української війни & Психологія втрати та горювання: алгоритми та практики відновлення

25 квітня 2025 року Предко Вікторією Володимирівною, доктором філософії в галузі психології, старшим науковим співробітником УНМЦ практичної психології і соціальної роботи було проведено заняття на тему «Первинна психологічна допомога для осіб, які пережили травмівну подію внаслідок пандемії COVID-19 в умовах російсько-української війни & Психологія втрати та горювання: алгоритми та практики відновлення».

Під час заняття було представлено та детально охарактеризовано основні заходи та психологічні техніки первинної психологічної допомоги, які можуть бути надані людині одразу після травмівної події або впродовж першої доби після неї. Учасникам було пояснено механізм впливу цих технік на психічний та фізіологічний стан особистості.

Особливу увагу було приділено нейрофізіологічним аспектам, зокрема було розкрито основні зміни, які відбуваються в ЦНС людини, під час травмівних переживань.  А також визначено, яким чином своєчасна психологічна підтримка може зменшити рівень внутрішнього напруження, а головне запобігти розвитку посттравматичного стресового розладу (ПТСР) та інших психічних порушень.

Також учасникам було детально розкрито основні принципи надання первинної психологічної допомоги, пояснено основний зміст та функції кожного з них. Матеріал супроводжувався прикладами різноманітних досліджень, що надавало змогу краще зрозуміти механізми впливу.

У процесі заняття були охарактеризовані основні емоційні й поведінкові реакції особистості на горе, зумовлені втратою. Визначені й класифіковані основні види горя — нормальне, ускладнене, заморожене, хронічне тощо. А також розкрито психологічний зміст основних стадій переживання горя (шок, заперечення, гнів, торг, депресія, прийняття).

Було детально представлено алгоритм дій фахівця під час роботи з клієнтом, який переживає горе у зв’язку з втратою. Охарактеризовано ключові техніки та психотерапевтичні методики, які можна використовувати під час роботи, залежно від конкретної ситуації та стану постраждалої особи.

Навчання проходить в межах  проєкту «Постковідна соціально-психологічна реабілітація учасників освітнього процесу в діяльності працівників психологічної служби», що реалізується за підтримки Національний фонд досліджень України  (реєстраційний номер 2021.01/0198).