ЯК ПСИХОЛОГУ НЕ ПЕРЕТВОРИТИСЯ НА РАВЛИКА ПІД ЧАС ТА ПІСЛЯ ВІЙНИ?

За словами німецького професора Харальда Каруца, у кризовій події психолог відноситься до представників критичної інфраструктури, оскільки знаходиться на передовій, щодо ліквідації наслідків такої події. Водночас психологи є представниками громад, які знаходяться поблизу зони активних бойових дій або, які зазнають постійних обстрілів з ворожої території. Частина психологів втратили близьких або були вимушені переїхати з основного місця проживання. Ці та інші фактори негативно впливають не лише на якість надання психологічної допомоги клієнтам, а й негативно позначаються на психо-емоційному стані, психологічному здоров’ї самого психолога, рівні задоволеності від життя та роботи. Окремі психологи стають схожими на равлика, який заховався від зовнішнього світу у своїй хатинці.

Що ми можемо робити, щоб продовжувати якісно надавати допомогу та водночас піклуватися про себе. Кілька простих порад допоможуть вберегти баланс в особистому і професійному житті.

1. Знайдуть те, що приносить вам справжню насолоду. Пригадайте коли і як часто ви собі це дозволяєте. Не важливо чи йде мова про еклери, чи про участь у навчальному проєкті – головне, щоб ви отримували від цього справжній кайф. Мова може йти про тіло (масаж, плавання, тістечка), психіку (виставки, театр, малювання) чи соціум (корпоративи, навчання, зустрічі) Дозвольте собі це тоді, коли відчуваєте спадок сил та енергії.

2. Селектуйте колег та друзів. Приберіть зі свого життя токсичних оточуючих. Згадайте як погіршується ваш стан, настрій після спілкування з такими людьми та, як це впливає на ваші стосунки вдома? А тепер дайте відповідь на запитання: «Що я отримую від цих стосунків? Для чого вони мені насправді?». Впускайте у своє життя світлих і радісних людей.

3. Дозвольте собі прогулянки. Коли ми запитуємо у психологів, чи ви дозволяєте собі прогулянки, більшість відповідає – так. А потім з’ясовується, що мова йде про дорогу на роботу, в садочок з дитиною чи в магазин. Прогулянка, яка принесе розвантаження і покращення настрою має тривати не менше 40 хвилин. Це час для «провітрювання» голови після роботи або вихідними.

4. Визнайте, що світ несправедливий. Інколи ми не досягаємо поставлених завдань, зустрічаємося з нерозумінням зі сторони коханих нами людей, розчаровуємося в собі та інших. Визнання несправедливості зменшує ступінь наших реакції на світ, події, людей, обставини. «Так теж може бути» теза, яка допомагає особисто мені впоратися з життєвими викликами.

5. Живіть усвідомлено. Моя колега розповідає під час тренінгів таку історію: «Ви прийшли на роботу і заварили собі каву. У цей момент до вас в кабінет заходить проректор і дає термінове доручення. Зрозуміло, що ви «кидаєтеся» його виконувати. Ви згадуєте про каву і ставите її в мікрохвильовку для підігріву. Після цього «прилетіло зверху про термінову звітність на вчора»…. І знову ви взялися до роботи. В обід ви вирішили підігріти обід і відривши піч знайшли там свою …ранкову каву». Знаю, що саме так буває у житті психолога, який працює в школі чи садочку. У таких обставинах слід поставити собі просте запитання – як я можу допомогти іншим, якщо сам(-а) не знаю, як жити усвідомлено. Виконайте зараз просте завдання: згадайте смак напою або їжі, які ви споживали останніми. Вдалось? Спробуйте максимально деталізувати міцність кави, насиченість запаху, колір, відтінок. Спробуйте практикуватися щодня і це принесе свої результати.

6. Запишіть собі на видному місці мотивуючу та підкріплюючу цитату. Для мене такою особисто є «Щоб скрипка грала, за нею потрібно доглядати!». Спробуйте щоб це стало звичним способом вашого життя. Приділяйте час собі, щоб допомагати іншим.

Залишайтеся особисто та професійно здоровими!

Пам’ятайте, що будинок у равлика завжди з собою. Але його призначення дарувати затишок, спокій, безпеку та зустрічати гостей!

Зі святом Вас, дорогі колеги!

Матеріал підготував науковий співробітник лабораторії прикладної психології освіти Юрій Луценко.