Наша нервова система працює так, що вигадування чогось нового стимулює центри задоволення.
Молекулярний біолог, нейропсихолог, доктор наук Естаніслао Бахрах розповідає, що є способи, за допомогою яких можна отримувати більше інсайтів-осяянь. Пропонуємо до вашої уваги цитати з його бестселера «Гнучкий розум. Як бачити речі інакше та думати нестандартно».
Часто стандартне мислення обмежує розум, заважає дивитися глибше й шукати різні можливості чи відповіді на одне й те саме питання. Здебільшого досвід допомагає вирішувати проблеми так, як ми вже робили це раніше, тоді як погляд збоку – з іншої галузі, точка зору нефахівця – відкриває нові способи розв’язання задачі.
Ми можемо повернути здатність до творчості, якщо знову відчуємо себе дітьми. Пабло Пікассо казав: «Кожна дитина – художник. Труднощі в тому, щоб залишитися художником в дорослому віці».
Намагатися стати видатним і творчим, не змінюючи спосіб життя – марна справа.
Намагайтеся щодня дивуватися чомусь новому. Це може бути щось побачене, прочитане або почуте. Наприклад, подивіться по-новому на припарковані автомобілі, спробуйте нову страву в ресторані, по-справжньому прислухайтеся до колеги по роботі – дійсно його почуйте.
Записуйте щодня, що вас вразило і як ви здивували когось. Через кілька тижнів перечитайте ці записи.
Ви помітите певну закономірність, визначите теми, які цікавлять вас більше за інші. Можливо, навіть знайдете сферу, яку захочете глибше дослідити.
Уявіть, що ви перебуваєте в далекій країні. Напишіть коротку історію про це місце. Наповніть її емоціями.
Як би ви впоралися з творчим завданням у тих умовах? Перечитайте текст у пошуках асоціацій і підказок для вирішення вашої проблеми. Уявіть, що живете в іншу історичну епоху. Запишіть, як би ви вирішили творчу задачу тоді. Перечитайте – шукайте асоціації.
Якщо ви застрягли на особливо складній проблемі, професор Джон Куніос радить завести будильник на кілька хвилин раніше, ніж зазвичай, щоб подумати над рішенням ще в ліжку, коли ви ще не повністю прокинулися. Саме в цей час до нас часто приходять найкращі ідеї. І не забудьте їх записати.
Найкращий спосіб створювати цікаві ідеї – розслабитися.
Сформулюйте складну проблему в одному реченні з шести слів – це стимулює вашу уяву.
Спробуйте вдягатися, мити голову та чистити зуби із заплющеними очима. За вечерею спілкуйтеся з іншими лише очима, без слів. Слухайте музику, нюхаючи квіти.
Виберіть випадковим чином колір у будь-який день тижня. Протягом усього дня шукайте цей колір у всьому, що вас оточує. Виділіть пʼять хвилин і напишіть список усього, що можна покращити в тому місці, де ви перебуваєте.
Мислити творчо означає мислити продуктивно. Тобто, підходячи до проблеми творчо, ми не кидаємося на неї з багажем минулого досвіду, а запитуємо себе: скільки існує точок зору на цю проблему, способів її переосмислення та вирішення?
Мета – вигадати якомога більше відповідей, у тому числі нестандартних. Репродуктивне мислення позбавлене гнучкості, і це часто призводить до невдач: рішення, знайдені з його допомогою, лише повторюють наш попередній досвід або принаймні зовні на нього схожі.
Вигадайте та запишіть 100 способів використання цеглини. Ви побачите, що перші 10–20 будуть стандартними та звичними: збудувати стіну, піднятися вище, зробити гриль, підперти книжкову полицю тощо.
Наступні 30–50 ідей будуть вже оригінальнішими. Чим ближче до сотні, тим більше зусиль доведеться докладати, і мозок почне створювати більш творчі й нестандартні альтернативи.
Щоб цей процес був ефективним, потрібно вимкнути внутрішнього критика і записувати всі ідеї, навіть очевидні та «погані». Перша третина, ймовірно, складатиметься з банальних ідей, у другій зʼявляться цікавіші, а в останній – точно знайдуться гідні уваги, несподівані й нетривіальні варіанти.
Якби ми не поставили собі за мету створити таку велику кількість ідей, ці останні тридцять так і не народилися б.
Чим більше ми пишемо, тим швидше мислимо й тим гнучкішим стає наше мислення.
Один із найвражаючих і приємних способів побачити світ з іншого боку — подорожувати, виїхати з місць, де ми проводимо більшість часу. Коли ми фізично перебуваємо поруч із коренем проблеми, наше мислення автоматично обмежується низкою знайомих асоціацій. Це може бути корисно для концентрації, але шкодить уяві.
Пізнавальну публікацію підготувала старша наукова співробітниця лабораторії прикладної лабораторії освіти, кандидатка психологічних наук, Руслана Анатоліївна Мороз.